Dozowniki do nawozów: Jak efektywnie nawozić i nawadniać uprawy?

Współczesne ogrody do niedawna były zdominowane przez krajobraz tui, trawnika i małego skalniaczka z ozdobnymi kwiatami. Czysto, przejrzyście i przyjemnie dla oka. Również dla przechodniów za ogrodzeniem. Dzisiaj jednak trendy, się zmieniają. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co zrobić, żeby być bardziej EKO oraz wyznaje zasadę: „wiem, co jem”. Dlatego też, w naszych ogródkach coraz częściej pojawiają się mini ogródki warzywne.  Jak o nie dbać? Zobacz, jak możesz ułatwić sobie nawożenie i nawadnianie warzyw, tak aby Twój przydomowy ogródek warzywny, przynosił bogate plony

Z tego artykułu dowiesz się o dozownikach do nawozów: Czym są, dlaczego warto je stosować. Dodatkowo podpowiemy Ci jak wybrać i zainstalować dozowniki w twoim ogródku. 

Co to są dozowniki do nawozów?

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują światła, wody i żyznej gleby. Bez któregoś z elementów, efekty będą mizerne. Dozowniki do nawozów umożliwiają precyzyjne dostarczenie wody i nawozu do konkretnej rośliny. Jeśli zaspokajasz potrzeby odżywcze rośliny, z czasem odpłaci Ci obfitymi i pięknymi zbiorami.

Dlaczego warto stosować dozowniki do nawozów?

Dozowniki do podlewania to system rur, który rozprowadzasz na określonej powierzchni np. w szklarni. Wykorzystuje się je w rolnictwie i ogrodnictwie, zarówno na większych, jak i mniejszych przestrzeniach. Sprawdzą się na polu z krzewami borówek, a także w przydomowej szklarni.

Nie musisz biegać z konewką lub wężem ogrodowym, żeby podlać pomidory, ogórki, a nawet arbuzy. Jeśli masz ogródek działkowy, to musisz jeszcze dojechać. Niestety przez obowiązki nie zawsze jest możliwe. Wówczas rośliny bardziej starają się przetrwać niż rozwijać w kierunku kwitnienia. Dozowniki do nawozów rozwiązują te problemy.

Warto wiedzieć, że…
Na rynku dostępne są dozowniki do nawozów zasilane energią elektryczną i takie, które nie potrzebują prądu, aby działać.

Dozowniki do nawozów to także mniejsza ilość chwastów. System nawadniania można przykryć włókniną ogrodową, co uniemożliwi wzrosty niepożądanych roślin. Prosty montaż i połączenie z wieloma aplikacjami ułatwia sterowanie. Automatyczny mechanizm obniża zużycie wody aż do 25% i do 20% prądu. Rozwiązanie sprzyjające środowisku i ekologii. Co więcej, wydajne dozowanie nawozu zapobiega zasoleniu roślin i korzeni krzewów. Zbilansowane proporcje nawozów sprzyjają rozwojowi roślin i owocowaniu.

Jak wybrać dozownik do nawozów?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rozwiązania. Jeden system jest bardzo prosty w instalacji i obsłudze, a przy tym tani – dozowniki inżektorowe. Istnieje także narzędzie bardziej precyzyjne w dawkowaniu, a jest nim dozownik proporcjonalnego mieszania. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę wybierając dozownik do nawozów.

O czym warto wiedzieć, wybierając dozownik?

  • Jakie są przepływy H2O – woda do uzdatniania (w m3/h albo l/h).
  • Wymagana dawka nawozu – stosunek stężenia koncentratu lub procent l/min, lub l/h.

Pozostaje określenie wielkości systemu rur, kupienie niezbędnych złączy i urządzeń. Następnie przychodzi czas na złożenie i testowanie instalacji.

Dozowniki inżektorowe

Na początek najlepiej sięgnąć po dozowniki inżektorowe. To najtańsze i najprostsze urządzenia, które ułatwiają dawkowanie nawozów i wody. Poza ceną ich zaletą jest łatwa do zbudowania konstrukcja i równie prosta obsługa. Dawkowanie nie zawsze jest precyzyjne tak, jakbyśmy chcieli. Co więcej, gdy używamy tych dozowników, musimy  też pamiętać o konieczności wywołania spadku ciśnienia, aby inżektor mógł pracować. 

Dozowniki proporcjonalnego mieszania

Alternatywą dla dozowników iżektorowych są dozowniki proporcjonalnego mieszania. W porównaniu do dozowników inżektorowych nie generują spadku ciśnienia, co sprawia, że nie ograniczają przepływu wody. Urządzenia nie wymagają zewnętrznego zasilania. Siłą napędową jest przepływająca przez nie woda.  Ustawienie pożądanej dawki nawozu jest stosunkowo proste, a ułatwia to pierścień regulacyjny. Dla części ogrodników pewną niedogodnością może być cena takiego rozwiązania.

Przykładowe rozwiązania:

Brzmi zawile? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami ze sklepu Dropplant. Pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojego ogródka lub pola. Od 30 lat zajmujemy się profesjonalnymi systemami nawadniania kropelkowego, zamgławiania, zraszania i nawożenia. Pomożemy Ci w zaplanowaniu infrastruktury, a także doradzimy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego ogródka i najwygodniejsze dla Ciebie. 

Wiele elementów konstrukcyjnych produkujemy samodzielnie (rury, złączki, zaworki czy taśmy) i jesteśmy pewni ich jakości, ale nie ograniczamy się tylko do własnych rozwiązań. Dzięki temu możesz wybierać spośród najlepszych produktów na rynku. Wykorzystaj naszą wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu Twoje plony będą obfite i smaczne!

Dozowniki inżektorowe – czym są?

Wiesz już, że to jedne z najtańszych i najprostszych systemów nawożenia i nawadniania. Przyjrzyjmy się kwestiom technicznym, które przybliżą mechanizm działania i możliwości dozowników.

Najczęściej spotykane dozowniki mają przyłącza ¾” i 1”. Umożliwia to zasysanie pożywki odpowiednio od 4 do 60 l/h i od 40 do 240 l/h. Aby system pracował prawidłowo, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie. Dlatego warto zadbać o jego zapas na etapie projektowania systemu. Niezbędnym elementem instalacji będzie także manomentr, który powinien znaleźć się za inżektorem. Dzięki niemu łatwiej kontrolować ciśnienie.

Dostosowanie systemu nawadniania i dozowania pożywki bywa trudne. Dla przykładu, jak duże nawodnienie będzie potrzebne w szklarni o powierzchni 10 m2, gdzie uprawiasz pomidory i ogórki gruntowe? Albo, ile litrów wody pochłonie uprawa borówki na 1 ha? 

Najprościej zwrócić się do sprzedawcy w sklepie albo napisać maila np. do sklepu lub osoby, która prowadzi bloga. Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas na: zim@dropplant.com.pl.

Przykładowe rozwiązania:

Jak zainstalować dozownik do nawozów? 

Dozownik do podlewania montuje się z boku rury zasilającej np. tuż przy kranie ogrodowym. Instalujemy zawory pomiędzy wejściem a wyjściem inżektora, które powodują zdławienie strumienia wody i kierują ją częściowo do przepływu przez inżektor.

W dozownikach znajdują się wymienialne dysze. Od ich parametrów zależeć będzie określone stężenie nawozu. Może to być wieloskładnikowa pożywka lub mieszanina różnych preparatów odżywczych.

Uwaga! 

  • W jednym zbiorniku nie należy mieszać nawozów zawierających wapń z:
  • siarczanami potasu,
  • siarczanami magnezu,
  • siarczanami wapnia,
  • fosforami MAP,
  • fosforami MKP,
  • nawozami wieloskładnikowymi.

Jeśli wykorzystujesz jeden dozownik, nie powinno się jednocześnie nawozić upraw saletrą wapniową i np. nawozami wieloskładnikowymi. Może to wpływać na wschody roślin, jakość korzeni, co wpływa negatywnie obsadę roślin. W jednym cyklu można użyć jednej odżywki, a w kolejnej innej. Zaleca się, aby działać naprzemiennie, w czym pomocny będzie by-pass do dozowników.

Czy potrzebne są dwa dozowniki inżektorowe? By-pass do dozowników

W swoim ogrodzie możesz nawozić uprawy naprzemiennie, stosując różne preparaty lub zainstalować dwa inżektory. Montuje się je w by-pass, który połączony jest z zaworem odpowiadającym za regulację ciśnienia. W ten sposób główny zawór kieruje część wody na zwężkę, co powoduje różnicę ciśnień, a to pozwala zasysać pożywkę lub nawóz. Pod by-passem do dozowników montuje się zawór regulujący ilość zasysanych płynów oraz zawór zwrotny. By-pass do dozowników ułatwia odcięcie zbiorników z pożywką, gdy nie nawozimy roślin.

Możesz zaopatrzyć się w dwa dozowniki inżektorowe, które działają w ramach jednej infrastruktury lub zdecydować się na jeden. Pierwsze rozwiązanie będzie z pewnością wygodniejsze. Jeden będzie odpowiadał za dostarczanie saletry wapniowej, a drugi do pozostałych nawozów. Sam sprzęt jest stosunkowo tani, a więc koszty takiego przedsięwzięcia nie są wygórowane. Zyskujesz oszczędność czasu i możliwość precyzyjnego sterowania i dawkowania nawozów dla roślin.

Przykładowe rozwiązania:

Dozowniki do nawozów – gdzie szukać? Skorzystaj z naszych propozycji!

Świeże, smaczne i zdrowe warzywa z własnego ogródka to prawdziwy skarb. Dary natury będą rozpieszczały domowników i Twoich gości przez całe lato. A nawet dłużej, jeśli zdecydujesz się na przygotowanie weków!

Jednak, aby plony były obfite, trzeba odpowiednio zadbać o uprawy. Pomogą w tym dozowniki do nawozów. Dzięki nim ilość żmudnej, ale koniecznej pracy ograniczysz do niezbędnego minimum. Sterowanie i dawkowanie jest bardzo proste. Korzyścią są dobrze zbilansowane składniki odżywcze, podane zawsze na czas i w odpowiedniej ilości.

Rośliny dostaną niezbędne witaminy i minerały i odpłacą szybkimi przyrostami i dużą ilością smacznych owoców. Chcesz, aby Twoje plony także były obfite? Napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy dopasować dozowniki do podlewania i podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas budowy infrastruktury nawadniającej.

Zapraszamy do naszego sklepu Dropplant, gdzie znajdziesz kompletne wyposażenie do zbudowania własnego systemu nawadniania i nawożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *